Według niektórych religii, teorii i nurtów filozoficznych to człowiek jest najdoskonalszym dziełem na Ziemi. Poprzez człowieka wyrażona została zdolność kreacji Stwórcy, doniosłość nauki, ukoronowanie procesu ewolucji. Człowiek zaczyna i kończy swoją postacią najróżniejsze koncepcje, które wyznaje.
Nic więc dziwnego, że wiele gałęzi sztuki skupionych jest na człowieku. Długo nieuznawany za sztukę rynek fashion to niewinny przykład swoistego homocentryzmu. Tak naprawdę człowiek jest również obszarem sztuki za sprawą doskonałości swojego ciała.
Body art ze swoim malowaniem ciała, a nawet tattoo, piercingiem i operacjami modyfikującymi ciało to wstęp do jeszcze bardziej wysublimowanej zabawy sztuką. Chodzi mianowicie o medical art.
Medical art to sztuka związana z leczeniem człowieka, uszkodzeniami ciała i medycznymi metodami rozwiązania problemu naszych chorób, czy modyfikacji ciała. Ludzie zawsze utrwalali zabiegi chirurgiczne, zachwycając się precyzją organów ludzkich, jak również naszą możliwością wpływania na zmiany i modyfikacje ciała.
W 1996 roku David Cronnenberg wyreżyserował wstrząsający film 'Crash', w którym wyraźnie pokazał fascynację zmianami i uszkodzeniami ciała, jako traumatycznym świadectwem towarzyszącym jednostce ludzkiej. W 2008 roku hołd medical art'owi złożyła w swojej kampanii marka DSquard2.
W inspirowanymi 'Crashem' zdjęciami pojawili się m.in. Sean O'pry, Texas Olsson, Nate Nesbitt, Anja Rubik, Maryna Linchuk oraz Tanya Dziahileva.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz