wtorek, 11 lutego 2014

Botox na ból

Medycyna estetyczna ma wąską grupę celebrytów, niekwestionowanych przez specjalistów medycznych. Jednym z nich jest na pewno botox. Botox redukuje zmarszczki mimiczne na twarzy. Pacjenci stosujący terapię są zwykle kobietami, w wieku od 35 do ponad 60 lat. Efekty stosowania botoxu nie dla wszystkich pacjentów mogą być jednakowo skuteczne. Ponadto, są one tylko tymczasowe. 

Wstrzyknięciu botoxu jest dokonywane w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Zabieg wstrzyknięcia botoxu wykonywany jest na ogół bez znieczulenia, tak więc u niektórych, bardziej wrażliwych pacjentek oraz pacjentów pojawia się minimalny dyskomfort, który jest związany z zastrzykami igłą.


Zabiegi polegają najczęściej na wstrzykiwaniu niewielkich dawek botoxu w wybrane miejsca na twarzy. Impulsy nerwowe przepływające z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane Botox sprawia, że mięśnie mimiczne nie pracują - więc nie tworzą się zmarszczki na twarzy.

Botox znalazł zastosowanie już w 1980. Używali go okuliści do leczenia zaburzeń skurczy mięśni oka. Następnie botox zatwierdziło FDA kosmetyczne w 2002. Obecnie, oprócz popularnego zastosowania w medycynie estetycznej, botox używa się nadal do zabiegów związanych ze skurczami mięśni gałki ocznej, problemami z koordynacją oka, a także w leczeniu nadmiernego pocenia się.


Botox znajdzie też prawdopodobnie zastosowanie w leczeniu bólu – Botox do walki z bólem. Wszystko za sprawą podstawowego składnika, toksyny jadu kiełbasianego, inaczej toksyny otulinowej.

Nową metodę walki z uporczywym bólem za pomocą botoxu opracował brytyjski profesor, Bazbek Davletov. Wykorzystał do tego toksyny tworzone przez bakterie jadu kiełbasianego i bakterie tężca. Połączył przeciwbólowe właściwości bakterii jadu kiełbasianego i  precyzyjność bakterii tężca, tworząc skuteczny, przeciwbólowy zastrzyk.

Lek może się okazać przydatny dla pacjentów z nowotworami oraz innymi chorobami, którym towarzyszy uporczywy, trwający bezustannie ból, takimi jak migreny, bóle kręgosłupa czy też zapalenia stawów. Specyfik może przynieść ulgę w bólu na wiele miesięcy. Iniekcji można wykonać w dowolnej części ciała. Lek dociera więc bezpośrednio do samego źródła bólu. Metoda ta eliminuje konieczność stosowania innych przeciwbólowych środków.

Brak komentarzy: