piątek, 4 lipca 2014

Selincro powstrzymuje potrzebę picia

Medycyna radzi sobie z uzależnieniem fizjologicznym dość łatwo. Często stosuje się środki pomocnicze na czas kuracji, a następnie powoli się zmniejsza dawkę substancji. Uzależnienie dotyczy jednak również ludzkiego mózgu i zachodzących tam zmian. Zmiany zachowań osobowości wywołane uzależnieniem bywają dużo trwalsze, niż te powstałe na wskutek uzależnienia fizjologicznego.

Czy jest lek na uzależnienie psychiczne od alkoholu? Podobno od pewnego czasu taki specyfik pojawił się na rynku farmaceutycznym. Komisja Europejska w 2013 wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej preparatu Selincro. Leczenie uzależnień jest na tyle trudną dziedziną, że rynek medyczny z ciekawością przygląda się kolejnym próbom powstrzymania alkoholizmu i szeroko je komentuje.

Czym jest Selincro? Lek o nazwie Selincro może być stosowany jako pomoc w zmniejszeniu spożycia alkoholu u osób dorosłych uzależnionych od alkoholu.



Lek Selincro uzyskał rejestrację do stosowania u pacjentów uzależnionych od alkoholu w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu etylowego. Według zaleceń znajdujących się na ulotce dolekowej, Selincro należy stosować tylko z jednoczesnym wsparciem psychologiczno-społecznym oraz wyłącznie u osób, które nie wykazują fizycznych objawów odstawienia i nie wymagają natychmiastowej detoksykacji.

Jak jest działanie Selincro? Substancja czynna znajdująca się w leku Selincro, nalmefen, przyłącza się do określonych receptorów opioidowych w mózgu. Od dawna wiadomo, że receptory opioidowe odgrywają ważną rolę w procesie uzależnienia organizmu.

Alkohol aktywuje układ nagrody w mózgu poprzez bezpośrednie podniesienie poziomu neuroprzekaźnika nazywanego dopaminą. Powtarzająca się ekspozycja na działanie alkoholu może po pewnym czasie zmienić równowagę w chemii mózgu – osoba pijąca coraz mocniej pragnie kontaktu z alkoholem.

W układach motywacyjnych mózgu, który nie jest uzależniony od alkoholu istnieje równowaga między sygnałem STOP i sygnałem GO. Co to oznacza? Sygnał STOP stanowi przeciwwagę dla sygnału GO. Sygnał STOP powstrzymuje chęć do dalszego picia.

Choroba alkoholowa to stan, kiedy równowaga zostaje zachwiana i dominuje sygnał GO. Selincro modyfikuje sygnały i pomaga zmniejszyć potrzebę picia.

Brak komentarzy: